Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


security

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revizeObě strany příští revize
security [2022/06/15 10:02] – [Zvažte použití druhého zařízení, které je trvale offline] fridrich@icpf.cas.czsecurity [2022/06/15 10:21] fridrich@icpf.cas.cz
Řádek 51: Řádek 51:
 Dostali jste někdy e-mail, který na první pohled vypadá jako skutečný, ale ve skutečnosti je od zločince, který se vydává za seriózní osobu nebo společnost? Nejde jen o spam, ale o phishingový útok. Tyto zprávy vás často vyzývají ke kliknutí na odkaz, který se zdá být legitimní, ale ve skutečnosti vás pošle na škodlivou stránku určenou ke krádeži vašich soukromých informací. Dostali jste někdy e-mail, který na první pohled vypadá jako skutečný, ale ve skutečnosti je od zločince, který se vydává za seriózní osobu nebo společnost? Nejde jen o spam, ale o phishingový útok. Tyto zprávy vás často vyzývají ke kliknutí na odkaz, který se zdá být legitimní, ale ve skutečnosti vás pošle na škodlivou stránku určenou ke krádeži vašich soukromých informací.
  
-Pro člověka může být lákavé kliknout na odkaz z anonymního zdroje, který tvrdí, že má něco důležitého. Musíte se však mít na pozoru. Zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele (zdá se být legitimní?), zkontrolujte, zda ve zprávě nejsou překlepy, a věnujte velkou pozornost zvláštním výrazům a formulacím v textu. Pokud se vám něco nezdá, zastavte se a vyhodnoťte to. Pokuste se ověřit totožnost odesílatele nebo ho požádejte, aby své informace poslal jiným, bezpečnějším způsobem.+Pro člověka může být lákavé kliknout na odkaz z anonymního zdroje, který tvrdí, že má pro vás něco důležitého. Musíte se však mít na pozoru. Zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele (zdá se být legitimní?), zkontrolujte, zda ve zprávě nejsou překlepy, a věnujte velkou pozornost zvláštním výrazům a formulacím v textu. Pokud se vám něco nezdá, zastavte se a vyhodnoťte to. Pokuste se ověřit totožnost odesílatele nebo ho požádejte, aby své informace poslal jiným, bezpečnějším způsobem.
  
  
Řádek 65: Řádek 65:
 Prohlížeč Tor se pro některé účely může zdát jako přehnaný. Vyplatí se však nastavit si ho v počítači pro případ, že byste někdy cestovali do země s extrémní úrovní vládního dohledu nebo náhle potřebovali zjistit něco, co vyžaduje vyšší úroveň opatrnosti a soukromí. Prohlížeč Tor se pro některé účely může zdát jako přehnaný. Vyplatí se však nastavit si ho v počítači pro případ, že byste někdy cestovali do země s extrémní úrovní vládního dohledu nebo náhle potřebovali zjistit něco, co vyžaduje vyšší úroveň opatrnosti a soukromí.
 ==== Buďte opatrní na veřejných Wi-Fi ==== ==== Buďte opatrní na veřejných Wi-Fi ====
-Když jste v terénu a potřebujete něco nahrát - ať už jde o text, fotografii nebo videozáznam - může být lákavé připojit se k první veřejné síti Wi-Fi, která se ve vašem zařízení objeví. Buďte však opatrní, protože ne všechny jsou bezpečné. Útočníci mohou zneužít špatně zabezpečené sítě Wi-Fi k odposlouchávání vašeho webového provozu a využít tyto informace k řadě nepěkných věcí, jako je krádež účtu nebo krádež identity.+Když jste v terénu a potřebujete něco nahrát - ať už jde o text, fotografii nebo videozáznam - je přirozené  připojit se k první veřejné síti Wi-Fi, která se ve vašem zařízení objeví. Buďte však opatrní, protože ne všechny jsou bezpečné. Útočníci mohou zneužít špatně zabezpečené sítě Wi-Fi k odposlouchávání vašeho webového provozu a využít tyto informace k řadě věcí, jako je krádež účtu nebo krádež identity.
  
 To však neznamená, že byste nikdy neměli používat veřejnou síť Wi-Fi. Můžete zůstat v bezpečí tím, že se budete vyhýbat sítím Wi-Fi s podezřelými názvy, budete udržovat software svých zařízení aktualizovaný a budete se držet webových stránek, které používají protokol HTTPS (prohlížeče o tom obvykle informují ikonou visacího zámku v adresním řádku). Můžete také po připojení na Wi-Fi spustit VPN šifrovaný tunel. To však neznamená, že byste nikdy neměli používat veřejnou síť Wi-Fi. Můžete zůstat v bezpečí tím, že se budete vyhýbat sítím Wi-Fi s podezřelými názvy, budete udržovat software svých zařízení aktualizovaný a budete se držet webových stránek, které používají protokol HTTPS (prohlížeče o tom obvykle informují ikonou visacího zámku v adresním řádku). Můžete také po připojení na Wi-Fi spustit VPN šifrovaný tunel.
Řádek 97: Řádek 97:
 Proč se tím vším zabývat? Pokud je zařízení offline, bylo by pro útočníka mnohem těžší získat vzdálený přístup nebo vás podvodem přimět ke stažení škodlivého softwaru. Je to časově náročné nastavení, nicméně pokud pracujete s citlivými daty, které vyžadují mimořádnou péči a opatrnost, měli byste tuto možnost zvážit. Proč se tím vším zabývat? Pokud je zařízení offline, bylo by pro útočníka mnohem těžší získat vzdálený přístup nebo vás podvodem přimět ke stažení škodlivého softwaru. Je to časově náročné nastavení, nicméně pokud pracujete s citlivými daty, které vyžadují mimořádnou péči a opatrnost, měli byste tuto možnost zvážit.
  
 +===== Kontrolujte a zdokonalujte své postupy =====
 +
 +Nepropadněte přílišnému sebeuspokojení. Svět se neustále mění a technologie také. Pravidelně kontrolujte nástroje a postupy, které každý den používáte v online světě. A občas se ptejte, co byste případně mohli změnit nebo udělat jinak, abyste zůstali v bezpečí a chránili soukromí své a svých blízkých.
  
  
/usr/local/www/dokuwiki/data/pages/security.txt · Poslední úprava: 2022/06/15 10:24 autor: fridrich@icpf.cas.cz

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki