Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


eduid

eduID - česká akademická federace

Federace identit

Systém eduId umožňuje uživatelům z různých organizací přistupovat k externím službám s využitím svých „domovských“ přihlašovacích údajů. Uživatelé pak používají pouze jedno uživatelské jméno a heslo k těmto službám.

Seznam zajímavých zdrojů, vyžadujících přihlášení pomocí eduID

  • ownCloud CESNET - osobní datové úložiště 100 GB,
  • FileSender CESNET - přenos velikých souborů do velikosti 2 TB,
  • Adobe Connect CESNET - webové konference, typicky do 10-15 účastníků,
  • Zoom CESNET - webové konference, typicky do 10-15 účastníků, nebo streamované přednášky.
  • Osobní certifikáty CESNET - certifikáty od veřejně známé certifikační autority SECTIGO pro podepisování a šifrování emailů nebo přístup k elektronickým zdrojům.
  • Serverové certifikáty CESNET - serverové certifikáty od veřejně známé certif. autority SECTIGO např. pro šifrovaný provoz webových stránek pomocí protokolu HTTPS.

Pro následující služby je nutná registrace:

  • MetaCentrum - gridová infrastruktura pro přístup k výpočetním clusterům, superpočítačům, datovým úložištím, aplikacím,

Registrace

Od 1.1.2015 potřebují registraci pouze uživatelé Metacentra. Pro využívání služeb jako ownCloud, FileSender stačí být zaměstnancem UCHP, GLU, UEB nebo TC.

Přihlášení

Pokud aplikace podporuje přihlášení prostřednictvím federace eduID.cz, najdete na přihlašovací stránce možnost Přihlášení nebo Login prostřednictvím eduID.cz. Příkladem takové aplikace může být Adobe Connect provozovaná sdružením CESNET.

Nejprve si musíte vybrat svoji organizaci. Protože v seznamu jsou celosvětově stovky organizací, použijte filtrační pole vpravo nahoře a zadejte doménu své organizace (UEB=ueb.cas.cz, GLU=gli.cas.cz, UCHP=icpf.cas.cz) a z filtrovaného seznamu ji vyberte.

Pak již na přihlašovacím formuláři zadejte pouze svoje uživatelské jméno a heslo z vaší sítě. Zkontrolujte si, zda formulář pro zadání jména a hesla vždy začíná na adrese https://idp.ueb.cas.cz (UEB), https://idp.gli.cas.cz (GLU) nebo https://idp.icpf.cas.cz (UCHP).

Odhlášení

Z aplikace se můžete typicky odhlásit kliknutím na odkaz Odhlásit nebo Logout. Některé aplikace nemusí odhlášení vůbec implementovat.

Odhlášení z aplikace neznamená odhlášení z kontextu federace eduID.cz. Je možné, že po určitou dobu bude možné přihlásit se do aplikace bez nutnosti autentizace (zadávání uživatelského jména a hesla). Proto, pokud k Vašemu počítači mají přístup i jiní lidé, doporučujeme pro jistotu ukončit prohlížeč.

Kam se obracet v případě problémů

V případě problémů s přihlášením se obraťte na pracovníky VS ÚCHP.

/usr/local/www/dokuwiki/data/pages/eduid.txt · Poslední úprava: 2022/08/03 06:22 autor: fridrich@icpf.cas.cz

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki