Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


licence

Licence na software

Softwarové licence jsou nakupovány a spravovány v každém ústavu zvlášť. Avšak většina informací o možnostech, výhodách a pravidlech nákupu software je společná.

Ústavy AVČR spadají u mnoha významných dodavatelů software do kategorie vzdělávacích institucí (EDU), což umožňuje nakupovat software za často výrazně nižší cenu oproti listovým cenám.
Obecně platí pro používání těchto zvýhodněných licencí, že se nesmí využívat pro žádnou komerční aktivitu.

Největšími dodavateli software, kteří poskytují cenově zvýhodněné licence na software jsou:

Microsoft

* Microsoft - Windows, Office, softwarové vývojové nástroje, servery atd.

 1. Microsoft Office 365 - Obsahuje online verze Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint, OneNote). Součástí služby je i OneDrive cloudové úložiště s kapacitou 5 TB pro každého uživatele.
  Pro aktivování služby kontaktujte správce licencí.

Adobe

 • Adobe - grafické programy jako Photoshop, Acrobat, Illustrator, InDesign, Premiere, Flash atd.
  1. Adobe Open Option - CLP 4.5 Education ALC Western Europe - nejvýhodnější cenový program, kdy můžete kupovat licence veškerého software od Adobe za cca 10-20% listové ceny.

Corel

 • Corel - Grafické programy v balíku Corel Draw, Corel Photopaint.

Mathworks

Matlab

 • Mathworks - Výpočetní systém Matlab s mnoha toolboxy.
  • Zástupce pro je ČR firma Humusoft.
  • Systém lze provozovat ve Windows, MacOSX, Linux, Unix.
  • V ÚCHP je zakoupena plovoucí multilicence na MATLAB a vybrané toolboxy. Znamená to, že software lze nainstalovat na libovolném množství PC, ale v jeden okamžik může být spuštěno pouze omezené množství kopií MATLABu(v současnosti 9). Počet je hlídán tzv. licenčním serverem.
   Stav alokovaných licencí si můžete zjistit zde Licenční server MATLAB

Comsol

 • Comsol - COMSOL Multiphysics je inženýrský nástroj určený k modelování a simulaci fyzikálních dějů. Většina úloh, se kterými se setkáváme v reálném životě, má multifyzikální povahu. Proto je při vývoji výrobků či procesů a studiu chování systémů často nutné uvažovat vzájemnou interakci několika fyzikálních vlivů současně. COMSOL Multiphysics byl speciálně vyvinut pro řešení takovýchto komplexních problémů.
  • Zástupce pro ČR je firma Humusoft.
  • Systém lze provozovat ve Windows, MacOSX, Linux, Unix.
  • V ÚCHP je zakoupena plovoucí multilicence Comsol a vybrané moduly (LiveLink for MATLAB, LiveLink for Excel). Znamená to, že software lze nainstalovat na libovolném množství PC, ale v jeden okamžik může být spuštěno pouze omezené množství kopií COMSOLu (v současnosti 1). Počet spuštěných kopií je hlídán licenčním serverem lic2.asuch.cas.cz.
  • Správcem instalací v ÚCHP je Petr Stavárek, ☎ 220390 142.

Autodesk

 • Autodesk - Autodesk je firma poskytující špičkový software pro 3D grafiku, postprodukci videa a CAD. Nejznámější produkty jsou AutoCAD, 3DS Max, Maya, Softimage, Inventor. Akademie věd ČR byla firmou začleněna mezi EDU organizace, což umožňuje zdarma instalovat jakýkoliv software z produkce firmy. Z web stránek firmy si můžete stáhnout a nainstalovat jakoukoliv verzi software. Aktivaci vám zajistí speciální kód, který získáte od správce licence.
 • Správcem licencí je Miroslav Fridrich

Wolfram Research

 • Wolfram Research - Mathematica je programový systém pro provádění numerických a symbolických výpočtů a vizualizaci dat.

Aktuální ceníky

/usr/local/www/dokuwiki/data/pages/licence.txt · Poslední úprava: 2022/06/15 08:32 autor: fridrich@icpf.cas.cz

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki