Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


vzdaleny_pristup_do_site

Vzdálený přístup do sítě

K síti areálu Suchdol se lze vzdáleně připojit přes tzv. virtuální privátní síť - VPN. Pro připojení přes VPN se nejprve musíte nějakým způsobem připojit k Internetu a pak teprve „vytočit“ VPN připojení. Po úspěšném připojení se váš počítač bude chovat, jako kdyby byl uvnitř naší sítě a vy budete moci přistupovat ke všem sdíleným souborům a dalším síťovým službám ve stejném rozsahu jako z kteréhokoli počítače uvnitř sítě.

Kdy potřebuji VPN?

  • Přístup na sdílené síťové disky např. P:, S:, T:,
  • Přístup k PC v areálu pomozí vzdálené plochy,
  • Přístup k internetovým službám, které jsou omezeny na rozsah IP adres z AVČR. (knihovní služby apod.)

VPN tedy nepotřebujete pro přístup k e-mailu, centrálnímu diskovému poli ds.asuch.cas.cz, cloudovým službám Synology Drive, CESNET owncloud, Microsoft OneDrive apod.

Ruční konfigurace VPN připojení Windows 10

1 - Centrum síťových připojení a sdílení

Na hlavním panelu v pravém dolním rohu klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu bezdrátové sítě a zvolte možnost Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení. Otevře se nové okno, ve kterém vyberte možnost Nastavit nové připojení nebo síť.

2 - Připojit k firemní síti

Otevře se okno Nastavit připojení nebo síť. V něm si zvolte možnost Připojit k firemní síti a poté zmáčkněte tlačítko Další.

3 - VPN

V dalším okně vyberte možnost Použít moje připojení k Internetu (VPN).

4 - Vyplnění informací

Nyní je nutno vložit do kolonky Internetová adresa adresu vpn.asuch.cas.cz. Jako název cíle napište cokoliv, pod čím si zapamatujete, že se jedná o VPN síť např. ASUCH VPN. Klikněte tedy na tlačítko Další.

5 - Vlastnosti

Protože je třeba udělat drobné změny v nastavení, je nutné abyste si otevřeli Ovládací panely, v nich klikněte na složku Síť a Internet, kde vyberte složku Síťová připojení. Tam najdete svou nově vytvořenou VPN síť. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši na zvolte možnost Vlastnosti.

6 - Záložka "Zabezpečení"

Otevře se vám ono s vlastnostmi vaší VPN sítě. V záložce Obecné zkontrolujte zadanou adresu vpn.asuch.cas.cz. Poté přejděte do záložky Zabezpečení, kde nastavte v řádku pro Typ sítě VPN možnost L2TP/IPSec. Pak klikněte na tlačítko Další nastavení, kde vyberte možnost Použít sdílený klíč pro autentizaci, sdílený klíč je: zavolejte nebo napiste do VS pro jeho hodnotu.

7 - Připojení

Nyní se již můžete připojit. Síť VPN aktivujeme jednoduše. Kliknete na ikonku bezdrátových připojení vedle hodin na hlavním panelu a vyberete VPN ASUCH a vyberte možnost Připojit.

8 - Síťová připojení

Otevře se okno síťových připojení, kde vyberete VPN ASUCH a kliknete na Připojit.

9 - Přihlášení do sítě

Objeví se přihlašovací okno, do kterého vyplníte své přihlašovací údaje ve formátu ASUCH\uzivatel a heslo, kterým se přihlašujete do sítě ASUCH.

Připojení k VPN ve Windows 10 - Nápověda k Windows

/usr/local/www/dokuwiki/data/pages/vzdaleny_pristup_do_site.txt · Poslední úprava: 2021/11/25 12:36 autor: fridrich@icpf.cas.cz

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki