Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


mapovani_disku

Jak namapovat (připojit) disky P: a S:

Pro počítače v areálu Suchdol, na kterých běží Windows a jsou připojeny do domény asuch.cas.cz, probíhá při přihlášení uživatele automatické namapování (připojení) disků P: a S:. Pro připojení těchto disků z počítače mimo areál Suchdol musíte mít zajištěno připojení pomocí VPN (Virtual Private Network). Jejich funkce je následující:

 1. Disk P: - každý uživatel má k dispozici na serverovém diskovém poli vyhrazenou kapacitu 100 GB pro ukládání svých osobních dat, existuje k němu přístup z internetu a je určitým způsobem chráněn před přepsáním nebo smazáním.
  1. Tento diskový prostor lze u PC s Windows v areálu Suchdol najít v průzkumníku jako P:\.
  2. Pokud pracujete na PC doma nebo obecně s počítačem, který není začleněn správcem do domény asuch.cas.cz, disk P:\ se automaticky neobjeví po přihlášení do sítě. Můžete si jej však připojit ručně z průzkumníka (Nástroje/Mapování síťového disku…). V dialogu si zvolíte požadované písmeno P: a do řádku cesta: \\ds.asuch.cas.cz\home.
 2. Bezpečnost dat
  1. Data v adresáři jsou ve výchozím nastavení přístupná pouze jeho vlastníkovi (uživateli).
  2. Zabezpečený přístup k obsahu disku P: z internetu je k dispozici pomocí webového prohlížeče na adrese https://ds.asuch.cas.cz:5001
 3. Disk S: - Sdílený prostor na serveru, kde naleznete sdílené adresáře oddělení nebo projektů.
 4. Pokud pracujete na PC doma nebo obecně s počítačem, který není začleněn správcem do domény asuch.cas.cz, disk S:\ se automaticky neobjeví po přihlášení do sítě. Můžete si jej však připojit ručně z průzkumníka (Nástroje/Mapování síťového disku…). V dialogu si zvolíte požadované písmeno S: a do řádku cesta: \\ds.asuch.cas.cz\[Zkratka ustavu]
 • pro UCHP - \\ds.asuch.cas.cz\UCHP
 • pro UEB - \\ds.asuch.cas.cz\UEB
 • pro GLU - \\ds.asuch.cas.cz\GEO
 • pro TC - \\ds.asuch.cas.cz\TC

Jak namapovat (připojit) disk Z: INSTALACE

Disk Z: - je často mapován jako nový instalační disk, kde jsou k dispozici instalační soubory aplikací a operačních systémů.

 • pro Průzkumníka Windows - \\ds.asuch.cas.cz\Instalace
 • pro Finder Mac OSX - smb:\\ds.asuch.cas.cz\Instalace (afp:\\ds.asuch.cas.cz\Instalace)

Pokud nemáte počítač připojen do domény ASUCH (domácí počítače, notebooky, měřící počítače apod.), musíte navíc v dialogu mapování disku ve Windows zaškrtnout volbu: Připojit pomocí jiných přihlašovacích údajů.
Tam zadejte přihlašovací jméno ve formě: ASUCH\uzivatel
a vaše heslo.

/usr/local/www/dokuwiki/data/pages/mapovani_disku.txt · Poslední úprava: 2023/08/15 15:29 autor: fridrich@icpf.cas.cz

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki